"

Nadmiar tkanki tłuszczowej

W ciele ludzkim wyróżniamy dwa rodzaje tłuszczu: tłuszcz biały i tłuszcz brunatny.

Biały tłuszcz występuje w największych ilościach, znajduje się w tkance podskórnej całego ciała (z małymi wyjątkami). Pod mikroskopem jest koloru żółtego. Spełnia mechaniczną funkcję ochrony, odpowiada za termoizolacje i utrzymanie rezerwy energetycznej.

Tłuszcz brunatny ma za zadanie tylko produkcje ciepła, a widziany po mikroskopem, ma kolor brunatny. U człowieka występuje w nieznacznych ilościach. Tłuszcz, który interesuje nas najbardziej, to z pewnością tłuszcz biały lub żółty, w szczególności często występujący u dzieci i kobiet, znajdujący się miedzy powięzią powierzchniową i głęboką. Stanowi około 30% masy ciała u dorosłej kobiety o normalnej wadze i 20% u mężczyzny. Z wiekiem, u kobiety, tłuszcz ma tendencje do gromadzenia się w okolicach piersi, w dolnej części brzucha i w udach (stymulacja estrogenowa). U mężczyzny tłuszcz gromadzi się tylko w okolicach brzucha (testosteron). Interesujące jest to, iż tkanka tłuszczowa spełnia istotną role w regulowaniu apetytu i w metabolizmie, co tłumaczy fakt, że im człowiek grubszy, tym ma większy apetyt.

Termin „miejscowe nagromadzenie tkanki tłuszczowej” opisuje stan, w którym mamy do czynienia z nagromadzeniem komórek tłuszczowych w określonym miejscu ciała. Jest to termin przeciwny do ogólnej otyłości, która oznacza ogólny wzrost ilości tkanki tłuszczowej w całym organizmie. Problem miejscowego nagromadzenia tkanki tłuszczowej może się pojawiać przede wszystkim z powodów uwarunkowań konstytucjonalnych, hormonalnych, genetycznych i jatrogennych oraz jest zmienny w zależności od płci, wieku, czynników, oczywiście, niepodlegających modyfikacjom. Zależy również od czynników zmiennych, takich jak aktywność fizyczna i ilość przyjmowanych kalorii. Częstą korekcją u mężczyzn jest eliminowanie nadmiernej tkanki tłuszczowej na brzuchu, szczególnie w części nad pępkiem. Tłuszcz może się jednak gromadzić również na twarzy, szyi i plecach. Dla kobiet bardziej charakterystyczna jest budowa gynoidalna lub w kształcie gruszki. Częstym zabiegiem jest korekcja tkanki tłuszczowej na biodrach, brzuchu (przede wszystkim na obszarach poniżej pępka), pośladkach i udach. W zależności od etiologii defektu, zabieg powinien przewidywać różne zalecenia wspomagające i poprawiające jego rezultaty.

 

Zalecenia dla pacjenta: 

  • uprawianie sportu, co jest jednym z najważniejszych zaleceń
  • stosowanie zrównoważonej diety i picie dużej ilości wody, przede wszystkim na długo przed i po posiłku oraz jedzenie dużej ilości owoców i warzyw
  • wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie palenia tytoniu i spożywania alkoholu
  • poddawanie się masażom pobudzającym krążenie krwi i limfy, najlepiej limfodrenażom, szczególnie, jeśli występuje również niewydolność żylna i limfatyczna.

 

Zalecane zabiegi uzupełniające:                                                                                                                                        

  • presoterapia: jeśli występuje obrzęk tkanek znajdujących się na obszarze poddawanym zabiegowi, przede wszystkim dotyczy to kończyn dolnych
  • gimnastyka, przede wszystkim aktywna, ewentualnie również pasywna
  • mezoterapia z użyciem różnych substancji, w zależności od przyczyn współwystępujących
  • zabiegi z użyciem fosfatydylocholiny, wykorzystując technikę intralipoterapii w przypadku miejscowego nagromadzenia tkanki tłuszczowej.

W leczeniu miejscowego otłuszczenia, niepoddającego się diecie lub ćwiczeniom stosujemy np. Aqualyx. Substancje przeznaczone usuwaniu nadmiaru miejscowej tkanki posiadają właściwości trwałego uszkodzenia komórek tłuszczowych i są alternatywą dla klasycznej lub laserowej liposukcji zarówno pod względem ceny jak i inwazyjności.