"

Nadpotliwość

Nadpotliwość to każda potliwość wykraczająca poza tą jaka jest potrzebna organizmowi do wyrównania temperatury. Na nadpotliwość choruje 1%-2% populacji na całym świecie. Nadpotliwość jest obserwowana zarówno u dzieci jak i dorosłych. Spośród tych osób 62% podaje, iż problem rozpoczął się u nich w dzieciństwie, 33% – w okresie dojrzewania, tylko 5% w życiu dorosłym. Wyróżniamy 2 typy nadpotliwości: uogólnioną (całe ciało) i zlokalizowaną (dłonie, stopy, pachy).

Jak odróżnić to, co jest normalnym, choć przykrym w odbiorze poceniem się dziecka, a problemem nadmiernej potliwości?

Ocena opiera się na wywiadzie. Rodzice obserwują u dziecka potliwość w sytuacjach gdy nie powinna ona mieć miejsca (brak ruchu przez dłuższy czas, chłodne otoczenie). Dorośli po prostu wiedzą, że w pewnych sytuacjach ich potliwość jest nadmierna i z tym problemem zgłaszają się do specjalisty.

Można też wykonać jeden z dwóch testów (wartość raczej naukowa):

 • Smarujemy potliwą skórę roztworem jodu i posypujemy skrobią (mąka ziemniaczana) – mąka barwi się na czarno wyznaczając region najbardziej potliwy
 • Metoda papierowa – specjalny rodzaj papieru umieszcza się na skórze potliwej. Papier wchłania pot i jest ważony by określić jego ilość wydzieloną w jednostce czasu.

 

Kosmetyki przeciw poceniu

Wszystkie produkty hamujące wydzielanie potu mają za zadanie zmniejszyć aktywność gruczołów potowych, działać antybakteryjnie oraz maskować przykry jego zapach nie podrażniając jednocześnie skóry. W zależności od „mocy” możemy przeprowadzić gradację takich produktów od najsłabszego do najmocniejszego:

 • Dezodorant,
 • Antyperspirant,
 • Żel antyperspiracyjny
 • Bloker potu.

 

Ich skuteczność zależy od wzrastającego stężenia substancji przeciwpotliwej.  Preparaty te są jednak przeznaczone wyłącznie dla młodzieży i osób dorosłych.  Powinny ich również unikać osoby z alergią lub alergią w wywiadzie rodzinnym. Substancje hamujące potliwość (chlorek glinu, chydroksychlorek glinu, związki glinowo-cyrkonowe) oraz mieszanki zapachowe mogą bowiem nasilać alergię.

 

Na jakiej zasadzie działają takie kosmetyki:

 • Antybakteryjnie (sole cynku, triclosan, etanol, chlorheksydyna)
 • Maskują zapach potu (mieszanki zapachowe)
 • Zapobiegają rozkładowi potu (cytrynian trietylu, chitozan, mikrogąbki, cyklodekstryny, antyoksydanty)

 

Preparatów powinny jednak unikać dzieci do około 15 roku życia, są one z kolei bezpieczne dla osób dorosłych ale czasami wywołują podrażnienia o różnym nasileniu.

Nieraz słyszę jak rodzice opowiadają, że ich dzieci pocą się tak „śmierdząco”, że musieli kupić im dezodorant jak dla dorosłej osoby. To błąd, są w sprzedaży kosmetyki przeznaczone dla dzieci i zazwyczaj mają formę bezpiecznych dezodorantów. Ważne by dezodoranty dla dzieci nie zawierały soli glinu: chlorek glinu (aluminium chloride), chlorowodorek glinu (aluminium chlorhydrate). Substancja jest odpowiedzialna za hamowanie potliwości ale łatwo podrażnia delikatną skórę pachy dziecka. Dezodorant dla dziecka powinien jedynie nawilżać skórę i maskować zapach potu a nie hamować wydzielanie. Kosmetyki są powszechnie dostępne w drogeriach i aptekach.

 

PRZYCZYNY PROBLEMU U DZIECI:

Nadmierna aktywność przed snem

Nadmierna aktywność przed snem może prowadzić do nadmiernej potliwości w nocy. Należy zatem zadbać o wyciszenie dziecka na około godzinę zanim pójdzie spać.

Nieodpowiednia temperatura pomieszczenia

Inne przyczyny to oczywiście przegrzanie, a więc zbyt ciepłe pomieszczenie, piżama lub pościel oraz duża aktywność mózgu nocą w związku ze snami (koszmarami).

Przyczyny nadpotliwości u dorosłych:

 • Nadmierna aktywność układu nerwowego
 • Zaburzenia hormonalne (np. tarczycy – nadczynność, trzustki – cukrzyca)
 • Zaburzenia metaboliczne (insulinooporność tkanek)
 • Nadwaga
 • Leki
 • Niewłaściwa dieta

A co z ubraniami?

Ubranie powinno być zawsze dostosowane do otaczającej temperatury. Im mniejsze dziecko tym częściej trzeba sprawdzać czy nie jest mu zimno lub czy nie jest spocone, ponieważ jego pojemność cieplna i zdolność małego organizmu do utrzymania stałej temperatury są jeszcze niewielkie. Najlepiej stosować bawełnę organiczną.

Dorośli mają większe pole do popisu. Mogą stosować włókna syntetyczne o zwiększonej oddychalności i skróconym czasie schnięcia.

 

Infekcje i choroby

Nadmiernej potliwości w ciągu dnia i w nocy sprzyjają infekcje (gorączka nawet niewielkiego stopnia), zaburzenia hormonalne (tarczyca), cukrzyca, niewydolność oddechowa, nowotwory (chłoniak, białaczka), działania niepożądane niektórych leków.

Geny i uwarunkowania biologiczne

Rolę odgrywają również uwarunkowania genetyczne, a także większa ilość gruczołów potowych u dzieci niż u dorosłych.

W procesie termoregulacji biorą udział przede wszystkim gruczoły ekrynowe. Gruczoły apokrynowe pełnią głównie rolę wydzielniczą w odniesieniu do specyficznego dla każdego człowiek zapachu potu.

Gruczoły ekrynowe uchodzą światłem bezpośrednio na powierzchnie skóry i wydzielają pot wodny, bezzapachowy. Te gruczoły są aktywne od urodzenia.

Gruczoły apokrynowe aktywują się w okresie dojrzewania. Wydzielają zapachowy pot (śmierdzący u nastolatków), jest ich najwięcej w okolicach intymnych i pod pachami.

LEKI NA NADPOTLIWOŚĆ

Leki stosowane w leczeniu nadpotliwości to głównie antagoniści receptorów muskarynowych (cholinolityki) – dobrze tolerowane przez małych pacjentów i rzadko wywołują trudne do zniesienia przez pacjentów skutki uboczne, takie jak suchość w ustach i rozmyte widzenie. Są stosowane obecnie w dawkach i po konsultacji ze specjalistami w przypadkach szczególnie nasilonej nadpotliwości. U dorosłych możliwość zastosowania takich leków jest szersza i nie obarczona koniecznością konsultacji ze specjalistami.

 

Inne leki, które bywają stosowane przy nadmiernej potliwości u dzieci, to:

 • leki z grupy benzodiazepin,
 • klonidyna,
 • trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne,
 • blokery kanałów wapniowych.

Leki uspokajające także mogą pomóc, pod warunkiem że nadmierna potliwość jest spowodowana nerwami. W terapii nadpotliwości zarówno u dorosłych jak i dzieci wykorzystuje się przede wszystkim bezpieczne leki przeciwhistaminowe 1 generacji (hydroxyzyna 1 r.ż. , clemastyna 1 r.ż., prometazyna od 5r.ż.)

Metody alternatywne – które mogą być stosowane w przypadku dzieci?

U niektórych osób, na nadmierne pocenie skuteczne okazują się metody alternatywne:

 • akupunktura, od 15 roku życia
 • relaksacja, od 15 roku życia
 • biofeedback, od 3 roku życia
 • zioła od 3 roku życia
 • jontoforeza 10 r.ż.

Zioła na pocenie się to przede wszystkim szałwia, dziurawiec czy cytryniec. Mają one przede wszystkim działanie uspokajające.

Dieta – kilka poprawek w diecie może u niektórych zmniejszyć pocenie lub chociaż ograniczyć nieprzyjemny zapach potu:

 • unikaj soli,
 • unikaj ostrych przypraw,
 • unikaj warzyw takich jak brokuły, cebula, szparagi,
 • jedz dania wegetariańskie,
 • zamiast herbaty i kawy pij herbatki ziołowe i wodę.

Leczenie nadmiernej potliwości to dla każdego wyzwanie indywidualne, bo każdy organizm inaczej reaguje. Inne są też przyczyny nadpotliwości. Dobrym pomysłem, kiedy inne metody zawiodą, jest wizyta u lekarza, który być może odkryje, co wywołuje nadmierne pocenie się.

Współcześnie coraz popularniejsze jest operacyjne leczenie nadpotliwości. Aby zlikwidować problem pocenia się, usuwa się gruczoły odpowiadające za wydzielanie potu lub wykonuje sympatektomię – przecięcie nerwów odpowiedzialnych za unerwienie gruczołów potowych danej strefy. Zabieg skutecznie likwiduje problem nadmiernego pocenia się – rozumiem, że wykonuje się go w wieku dojrzałym i przy konkretnych wskazaniach – są jakieś twarde wytyczne?

Zabiegi operacyjne, podanie toksyny botulinowej śródkskórnie czy zastosowanie mikrofal (miraDRY) to zabiegi zarezerwowane dla dzieci po 15 roku życia lub dorosłych osób. Charakteryzują się wysoką skutecznością i niską inwazyjnością.