"

Utrata jędrności skóry

Starzenie się skóry podobnie jak i całego organizmu przbiega dwutorowo jako proces wewnątrzpochodny, zwany również starzeniem właściwym, naturalnym oraz zewnątrzpochodny, określany jako starzenie niewłaściwe.

Starzenie właściwe jest uwarunkowane genetycznie i jest procesem nieuniknionym, postępuje z czasem i nie można go powstrzymać. Starzenie zewnatrzpochodne prowokowane jest przez czynniki działajace na organizm z zewnątrz, takie jak:

 • palenie tytoniu,
 • używki,
 • nieodpowiednie odżywianie
 • permanentna ekspozycja na słońce.

Czynniki te powodują przedwczesne starzenie sie skóry.

Spośród czynników zewnątrzpochodnych właśnie promieniowanie ultrafioletowe uważane jest za najbardziej szkodliwe dla skóry. Uważa się, że nawet 80% oznak starzenia się skóry jest konsekwencją przewlekłego oddzialywania promieni ultrafioletowych.

Skóra, która starzeje sie w procesie wewnątrzpochodnym jest gładka i bez przebarwien a geometria twarzy jest niezmieniona przy nieco zaostrzonych liniach mimicznych.

Konsekwencje starzenia zewnątrzpochodnego są najbardziej widoczne na odsłoniętych częściach ciała takich jak twarz, dekolt i ramiona i są one następstwem skumulowanego efektu trwającej całe życie ekspozycji na promienie UV.

Bruzdy, zmiany o typie przebarwień i odbarwień to wykładniki kliniczne skóry objętej fotostarzeniem.

Inne towarzyszace zmiany to zwiększona wrażliwość skóry,obszary objęte plamicą oraz inne zmiany skórne takie jak teleangiegtazje czy rogowacenie.

Grubość naskórka utrzymuje się przez lata na tym samym poziomie i to bez względu na to, czy był chroniony czy też wystawiony na działanie promieni UV, natomiast grubość skóry ulega po latach zwiększeniu w miejscach eksponowanych na UV.

W naskórku z wiekiem dochodzi także do innych ważnych zmian.

Pomiędzy trzecią i ósmą dekadą życia czas regeneracji komórek skóry zwalnia o 30-50%.

Wydłużenie tego czasu niesie za sobą:

 • spowolnienie wymiany komórkowej w warstwie rogowej,
 • zanik naskórka,
 • spowolnienie gojenia ran,
 • mniej skuteczne złuszczanie.

 

Generalnie przyjmuje się, że skóra właściwa zmniejsza swą grubość z wiekiem około 20%. Badania strukturalne starzejącej się skóry wykazują jej aceluralność i ubogie unaczynienie, dezorganizację włókien kolagenowych.Typowym objawem starzejącej sie skóry jest jej suchość i łuszczenie się.

Za obydwa symptomy wini się degradacje lub zanik funkcji bariery skórnej.

Kolagen stanowi 70 % suchej masy skóry. W skórze młodej kolagen I stanowi około 80 %, a kolagen III – 15 % całkowitego kolagenu. W skórze starzejącej sie stosunek kolagenu typu III do I rośnie w sposób znaczący z powodu ubytku kolagenu I. Poza tym ilość kolagenu zmniejsza się o 1 % każdego roku.

Zmiany w zakresie włókien elastynowych są bardzo mocno związane z występowaniem w skórze objętej fotostarzeniem elastozy, czyli kumulacji amorficznego materiału, który jest uważany za patognomiczny w fotostarzeniu.

Oprócz kolagenu i elastyny głównym budulcem skóry są glikozaminoglikany.

Do grupy tych związków należą między innymi:

 • kwas hialuronowy,
 • siarczan dermatynu
 • siarczan chondroityny.

 

Dzięki tym składnikom skóra jest nawodniona, miękka i pulchna, ponieważ te skladniki utrzymują prawidłową ilość wody i soli mineralnych w jej strukturze.

Starzejąca się skóra charakteryzuje się zmniejszonym poziomem kwasu hialuronowego oraz podwyższonym poziomem proteoglikanów. Kwas hialuronowy występuje w młodej skórze na obrzeżach kolagenu i elastyny oraz w miejscu w którym te włókna krzyżują się między soba.

W skórze starzejącej się takie połączenia kwasu hialuronowego zanikają.

Kwas hialuronowy może związać tysiąckrotnie więcej wody niz sam waży jest on niezwykle istotny dla skóry gdyż pomaga w retencji wody i utrzymaniu równowagi wodnej.

Wyniki wielu badań starzejącej się skóry wskazują na to, że jest ona bardzo słabo unaczyniona. W jednym z takich badań zanotowano ubytek unaczynienia aż o 35 % w stosunku do skóry młodej.

Niezależnie od tego, które z czynników wywołują starzenie obecnie można spowolnić ten proces. W leczeniu i profilaktyce procesów starzenia się skóry wykorzystuje się początkowo zabiegi łagodnie o charakterze kosmetycznym w połączniu z pielęgnacją dobraną do danej osoby. Z biegiem lat zabiegi muszą być coraz bardziej inwazyjne i obejmować procedury medycyny estetycznej i laseroterapii.

W takich przypadkach wykorzystuje się iniekcje z wykorzystaniem:

 • kwasu hialuronowego
 • toksyny botulinowej
 • biostymulujących wypełniaczy
 • osocza bogatopłytkowego

oraz

 • laserów: erbowego, CO2, Nd;Yag

lub

 • pilingów medycznych

Zabiegi powinny być dobrane do problemu i wykonane bezpiecznie by nie doszło do szeregu powikłań. Ważnym jest więc by były wykonywane przez lekarza z doświadczeniem w tym zakresie.