"

Włókniaki

Włókniak miękki

To niewielka, uszypułowana narośl skórna. Występuje bardzo często. Jest związana z otyłością, zaburzeniami endokrynologicznymi, znamionami barwnikowymi w fazie zaniku, ciążą, rogowaceniem ciemnym. Włókniakinajczęściej zajmują: szyję, doły pachowe i pachwiny, okolice fałdów skóry. Ich wygląd jest bardzo charakterystyczny. Są to uszypułowanie zmiany skórne koloru skóry, o pofałdowanej powierzchni. Histopatologicznie widoczną jest akantoza z papillomatozą bez zmian w skórze właściwej. Czasami obserwowana jest zwiększona liczba naczyń krwionośnych i tkanki tłuszczowej w obrębie zmian. Włókniaki usuwa się przez styczne ścięcie chirurgiczne, metodą elektrokoagulacji oraz laserem CO2 lub erbowym.

Włókniak twardy

Objawia się jako twarde guzki różniące się od otaczającej skóry konsystencją i zabarwieniem. Jest to bardzo rozpowszechniona zmiana, częstsza u kobiet.                                                                                  Zwykle włókniak twardy jest następstwem ukąszenia stawonogów, zapalenia mieszków włosowych. Szczególnie częsty na kończynach dolnych, ale może występować na całej skórze. Jest twardy, wystający ponad powierzchnię skóry, przesuwalny, ma charakter niebolesnego guzka o zabarwieniu od czerwonego po brązowe lub czarne. U pacjentów w głębokiej immunosupresji (np. AIDS) spotyka się zmiany olbrzymie, złożone z kilki-kilkunastu zlewających się guzków wymagających różnicowania z guzowatym włókniakomięsakiem skóry.

Histopatologicznie obserwuje się naskórek akantotyczny z pęczkami komórek podstawowych (rozrost bazaloidalny mogący sugerować raka podstawnokomórkowego) lub płacikami łojowymi (szczątkowe zawiązki włosów). Pod naskórkiem widoczna jest niezmienna warstwa skóry właściwej, (grenz zone). W skórze właściwej widoczne są nacieki włókniste, komórkowe, koronkowy wzór naczyniowy lub połączenie wszystkich ww. elementów. Włókniaki twarde leczymy poprzez usunięcie chirurgiczne, laseroterapię oraz elektrokoagulację. Nawroty są częste.