"

Blog Kliniki Pawlikowski

Kategorie

Kategoria

8 grudnia 2020

Medycyna estetyczna dla kobiety dojrzałej

Spersonalizowane terapie dla skór 40+

Kiedy do lekarza medycyny estetycznej zgłasza się pacjentka dojrzała, w wieku 40+, lekarz wie, że jedynym skutecznym rozwiązaniem jej problemów wynikających z upływu czasu będzie terapia łączona.

Ścieżka terapeutyczna będzie jednak podyktowana nie samym wiekiem, ale licznymi czynnikami, które wpłynęły na aktualny stan skóry. Wśród tych, które mają decydujące znaczenie prym wiedzie styl życia.

Wybór terapii okaże się kompromisem pomiędzy zastanym stanem rzeczy a oczekiwaniami pacjentki, które z założenia lekarz ma do spełnienia.

Wraz z wiekiem spada ilość kolagenu w skórze i zmniejsza się grubość tkanki tłuszczowej podskórnej. U jednych widać to bardziej, u innych mniej. Wpływ na to mają geny, ale na geny najmocniej oddziałuje nasz styl życia, te wszystkie drobne czynności, jakie wykonujemy dzień po dniu, a które „odkładają się” w postaci konkretnego efektu – mniej lub bardziej widocznego załamywania się owalu twarzy, zmarszczek czy podkrążonych oczu. Czy jadłyśmy zdrowo, czy lubiłyśmy się opalać, czy dużo się zamartwiałyśmy, jak się wysypiałyśmy i czy romansowałyśmy z używkami – wszystko ma znaczenie. Bez względu na zastany stan rzeczy lekarz medycyny estetycznej zawsze chce znaleźć optymalnerozwiązanie, choć ścieżka do osiągnięcia celu nie będzie w przypadku dojrzałej skóry jednotorowa. I dobrze, bo właśnie wtedy efekt końcowy ma szansę wywołać u nas prawdziwe „WOW!”.

Podział zabiegów w terapiach łączonych dla skóry dojrzałej

Zabiegi te można podzielić na:

  • Wypełniające: Kwas HA.
  • Biostymulujące: Kwas polimlekowy, Plikaprolakton, Hydroksyapatyt wapnia, Kolagen – wybór lekarza zależy od poziomu ubytku tkanki tłuszczowej i wiotkości skóry.
  • Tłuszcz, w tym komórki macierzyste.
  • Lasery naczyniowe oraz lasery przebudowujące strukturę skóry iradiofrekwencja mikroigłowa.
  • Inne zabiegi powierzchowne, stosowane bez względu na wiek, np. mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, fibryną, preparatami gotowymi.

Dobór terapii

Kwalifikując pacjentkę do danej terapii, lekarz bierze pod uwagę jej styl życia, np. ilość snu, wyjazdy do ciepłych krajów, aktywność fizyczną czy palenie papierosów. Pyta też o jej aktywność zawodową: czy jest mocno zajęta i ile może poświęcić czasu, oczekując na zagojenie ranek. Przy niektórych zabiegach, m.in. zamykaniu naczyń i redukcji rumienia, trzeba przewidzieć kilka dni na rekonwalescencję, bo skóra jest zaczerwieniona, a twarz mocno obrzęknięta. – Efekt jest wart zachodu, niemniej ten czas należy wygospodarować. Mówię o tym pacjentom z góry, żeby spokojnie mogli się na ten okres przygotować – np. zaplanować pracę zdalną, wziąć urlop lub po prostu zrobić sobie dłuższy weekend – zaznacza dr Bartosz Pawlikowski. – Praktycznie jednak nigdy nie nastawiamy się tylko na jeden rodzaj zabiegu! Skóra dojrzała wymaga wielopoziomowego działania, bo mamy do czynienia nie tylko z pogorszeniem cery, ale wiotkością i utratą objętości. Kolejność zabiegów ma znaczenie, musimy sobie rozbić tę procedurę na poszczególne etapy. Zawsze działamy od najgłębszych warstw w kierunku tych płytszych – wyjaśnia lekarz.

Czas i rekonwalescencja

‘Step by step’ w postępowaniu zabiegowym ze skórą dojrzałą:

  1. Zabiegi głębokie: mają za cel przywrócić twarzy objętość, dobrze sprawdzą się np. własny tłuszcz, kwas hialuronowy wolumetryczny, substancje biostymulujące.
  2. Zabiegi średniogłębokie: wykonujemy po ok 8 tyg., np. nici.
  3. Zabiegi powierzchowne: wykonujemy po ok. 2 tyg., np. lasery, mezoterapia, radiofrekwencja. Przy poważnych problemach skóry, takich jak nasilona wiotkość z opadaniem owalu i głębokimi zmarszczkami, tak się ustawia igły (patrz: dłuższe), żeby „grzanie” trwało dłużej. Przy mniejszych problemach stosujemy krótsze igły, mniejszy impuls i krótszy czas „grzania”. W przypadku laserów do wyboru mamy laser picosecundowy i tulowy. Po pico ranki goją się dobę, dwie; po tulowym obrzęk i zaczerwienie utrzymują się do 5 dni.

– Niemal zawsze w przypadku skóry dojrzałej pracujemy od okostnej (tu: wolumetria) i dobieramy kolejne zabiegi jw. aż po te powierzchowne (tu: mezoterapie, radiofrekwencja i lasery) – wyjaśnia dr Pawlikowski. – Te terapie są personalizowane, a ilość zabiegów w seriach jest całkowicie indywidualna – dodaje.