"

Blog Kliniki Pawlikowski

Kategorie

Kategoria

28 lipca 2020

Jaki krem pod oczy? Doradzamy i odpowiadamy na pytania!

  1. Czy rzeczywiście i dlaczego potrzebujemy osobnego kremu pod oczy? Czy są takie kremy uniwersalne, które nadają się i do twarzy, i pod oczy? Jeśli tak, to co powinny mieć w składzie, a czego absolutnie nie?

Skóra powiek jest zupełnie inna niż pozostałej części twarzy. Ma grubość około 0,5 mm i mniejszą ilość włókien kolagenowych i elastyny niż w innych miejscach. Narażona na takie same czynniki pozostaje bardziej bezbronna. Stąd konieczność bardziej wyszukanej pielęgnacji okolicy oka niż innych części twarzy.

Nie ma kremów uniwersalnych, krem do wszystkiego to krem do niczego. W składzie kremów powinny na pewno być:

– kwas hialuronowy – jednym z najnowszych, najbardziej rewolucyjnych składników kremów pod oczy jest kwas hialuronowy. Kwas hialuronowy działa poprzez przyciąganie wilgoci z powietrza w jej kierunku. Ten aktywny składnik jest kluczem do utrzymania wilgotności i pulchności skóry, która często kojarzy się z młodością. Jeśli szukasz dobrego kremu przeciwzmarszczkowego pod oczy, powinnaś sprawdzić, czy zawiera on kwas hialuronowy na liście składników.

– skwalen – jest popularnym składnikiem wielu kremów pod oczy i środków nawilżających, ponieważ okazało się, że jest całkiem skuteczny w procesach naprawy komórek i zapobieganiu plam starczych. Pochodzi z wątroby rekina, jednak można go też znaleźć w źródłach roślinnych.

Istnieje duże zapotrzebowanie na skwalen, ponieważ jest bardzo skuteczny i łatwo wchłaniany przez skórę. Niektóre badania wykazały, że może on przeciwdziałać wpływowi ciężkich substancji chemicznych, które przenikają przez skórę w ciągu dnia. Oznacza to, że nie tylko utrzymuje wilgotność skóry, ale także pomaga w odmładzaniu skóry.

– argireline – jest to składnik, jeden z najlepszych pod oczy, który zwykle znajduje się w kremach pod oczy, bo zapewnia ten sam efekt, co botox. Składnik ten może być szczególnie interesujący dla tych, którzy szukają rozwiązań przeciwzmarszczkowych, ale nie akceptują stosowania wypełniaczy i innych inwazyjnych procedur.

– Olito-peptyd palmitoilowy – jest ważnym składnikiem, którego należy szukać w kremach pod oczy ze względu na jego funkcje odbudowujące. Krótka lekcja pielęgnacji skóry pozwoli Ci zauważyć, że wraz ze starzeniem się skóry traci elastyczność, a proces naprawy komórek ulega spowolnieniu. Oligopeptyd palmitoilowy ułatwia produkcję elastyny i kolagenu, które odgrywają ważną rolę w zachowaniu zmarszczek.

– Komórki macierzyste są powszechnie znane jako jedna z najskuteczniejszych metod odmładzania i odnowy skóry. Serum z komórek macierzystych skóry pomoże uaktywnić nieaktywne komórki w skórze, a tym samym pomoże wydobyć naturalne piękno skóry. Surowce z komórek macierzystych skóry są dość drogie, jednak z uwagi na to, że produkt ten okazał się skuteczny, warto wydać kilka dodatkowych dolarów. Dbanie o swoją skórę musi być inwestycją, na którą każdy powinien się zdecydowanie przyjrzeć.

– Arnica – to jeden z najbardziej ulubionych składników w zabiegach na skórę, które warto mieć w domowej apteczce. Arnika jest zwykle nakładana na skórę w celu złagodzenia napięcia mięśni, zmniejszenia obrzęku i leczenia siniaków. Arnika w kremie do oczu ma za zadanie redukować opuchnięcie powiek. Obrzęk ten jest zwykle spowodowany przemęczeniem wzroku i brakiem snu. Warunki te można rozwiązać poprzez uzyskanie wystarczającej ilości odpoczynku, ale zastosowanie kremu do oczu zawierającego arnikę przyspieszy proces gojenia.

– Witamina K uszczelnia naczynka krwionośne i zapobiega ich pękaniu, wpływa też na poprawę przepływu krwi, co zmniejsza istniejące worki pod oczami lub zapobiega ich powstawaniu.

Dipeptyd Diaminobutyrorl Dioctan benzyloamidu – to syntetyczny składnik powszechnie stosowany w kremach do pielęgnacji skóry ze względu na jego właściwości przeciwstarzeniowe. Wiadomo, że zapobiega powstawaniu zmarszczek. Oznacza to, że kremy do oczu, które zawierają ten składnik najlepiej jest stosować wcześnie jako środek zapobiegawczy.

2. Czym różni się krem pod oczy od kremu do twarzy?

Krem pod oczy musi mieć lekką konsystencję i przede wszystkim nie może zawierać substancji drażniących o charakterze pilingującym. Ma za zadanie zwiększenie napięcia skóry i maksymalnego nawilżenia. Nie może powodować obkurczania porów skóry, co często zapewnia krem do twarzy.

3. W jakim wieku powinno się zacząć używać kremu pod oczy?

Zawsze tłumaczę pacjentkom, że nie ma wieku dla rozpoczęcia stosowania kosmetyków w tej okolicy. Jeśli któreś z rodziców miało problem ze skórą w tej okolicy, to należy profilaktycznie stosować krem pod oczy nawet od 20 r. ż. Oczywiście jego skład będzie odmienny od tego dla osób w wieku dojrzałym.

 

Szczególnie polecamy kremy marki Vagheggi dostępne w naszej klinice

dr Bartosz Pawlikowski, specjalista dermatologii i wenerologii