Jak wyleczyć trądzik młodzieńczy?
Trądzik młodzieńczy jest bardzo często występującym schorzeniem skóry, które dotyka młodzież w okresie dojrzewania. Problemy z cerą mają pejoratywny wpływ na pewność siebie i nierzadko są źródłem dyskomfortu. Warto zrozumieć przyczyny trądziku młodzieńczego oraz poznać dostępne metody leczenia, aby w skuteczny sposób przywrócić skórze zdrowy i promienny wygląd.
Przyczyny i objawy trądziku młodzieńczego
Trądzik młodzieńczy jest schorzeniem manifestującym się na skórze w okresie dojrzewania. Zjawisko to ma zróżnicowaną etiologię. Może być determinowane zmianami w gospodarce hormonalnej młodego organizmu, wskutek których gruczoły łojowe wydzielają nadmierne ilości sebum. Przewlekły stan zapalny gruczołów łojowych oraz ujść mieszków włosowych tworzy sprzyjające środowisko do powstawania zaskórników i ropnych, bolesnych zmian zapalnych.
Zmiany trądzikowe pojawiają się najczęściej w tzw. strefie T (obejmującej czoło, nos i podbródek), ale w zaawansowanych przypadkach o ostrym przebiegu krostki widoczne są również na policzkach, zostawiając po sobie wyraźne blizny. Trądzik występuje również na plecach i klatce piersiowej.
Innymi czynnikami, które mogą wpływać na rozwój trądziku młodzieńczego są: predyspozycje genetyczne, alergie pokarmowe i nieodpowiednia dieta (zwłaszcza w przypadku spożywania żywności przetworzonej lub o wysokim indeksie glikemicznym). Nadmierne rogowacenie naskórka oraz stany zapalne w okolicy gruczołów łojowych również przyczyniają się do nasilenia objawów trądziku.
Na wygląd skóry wpływa także higiena życia, rytm dobowy, a także poziom stresu (kwestie te jednak dotyczą osób w każdym wieku, ponieważ zmiany skórne o podłożu stresowym pojawiają się niezależnie od metryki).
Leczenie trądziku młodzieńczego
Postępowanie medyczne zależy od rodzaju wykwitów skórnych, stopnia nasilenia objawów oraz podłoża problemu. W leczeniu trądziku młodzieńczego stosuje się zarówno środki miejscowe (np. nadtlenek benzoilu), jak i też złożoną farmakoterapię. W ramach leczenia miejscowego wykorzystywane są profesjonalne dermokosmetyki, ale również zabiegi, których celem jest przywrócenie odpowiedniej keratynizacji naskórka, regulacja łojotoku i zapobieganie stanom zapalnym.
Zgodnie z aktualną wiedzą takimi zabiegami są radiofrekwencja mikroigłowa, laseroterapia z zakresu laserów ablacyjnych i nieablacyjnych np. IPL czy laser erbowo-yagowy, a także leczenie światłem LED i bliską podczerwienią.
Profesjonalne preparaty zawierają przede wszystkim kwas salicylowy lub kwas azelainowy o właściwościach przeciwzapalnych, regulujących wydzielanie sebum. Usuwają one martwy naskórek i pobudzają proces odbudowy skóry, czyli proliferacji jej komórek.
Kiedy trądzik wymaga bardziej zaawansowanego leczenia?
W przypadku trądziku o nasilonym lub ciężkim przebiegu stosuje się często antybiotykoterapię miejscową, która działa bakteriobójczo, niwelując tym samym stan zapalny. Terapia trądziku młodzieńczego może obejmować także leki doustne zaordynowane przez lekarza dermatologa. W zależności od podłoża problemu niekiedy konieczne bywa leczenie wielospecjalistyczne.
Profilaktyka i dbanie o skórę
Odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowej cery i zapobieganiu nawrotom trądziku. Ważnym ogniwem niwelowania przykrych dolegliwości mogą być domowe sposoby na trądzik młodzieńczy, jednak nie należy traktować tego typu rozwiązań jako jedynej słusznej drogi do odzyskania pięknej cery.
W codziennej rutynie bardzo ważne jest dokładne oczyszczanie skóry, dbałość o jej barierę ochronną i stosowanie delikatnych dermokosmetyków (coraz częściej są to produkty na bazie olejków), które usuwają sebum i zanieczyszczenia rozpuszczalne w tłuszczach, ale jednocześnie zachowują w skórze naturalne lipidy, dzięki czemu skóra nie traci swojej elastyczności.
Ważne, by definitywnie unikać produktów komedogennych, mogących zatykać ujścia mieszków włosowych, wskutek czego problem związany z trądzikiem młodzieńczym ulega nasileniu.
Nadmiernej produkcji sebum sprzyja także nieodpowiednia dieta, dlatego chcąc zapobiec przykrym konsekwencjom związanym z rozwojem stanów zapalnych skóry, warto działać kompleksowo i reagować już w początkowej fazie trądziku młodzieńczego. Istotne jest nawadnianie organizmu, unikanie dużych ilości węglowodanów prostych oraz produktów wysokoprzetworzonych i tłustych.
Zadbaj o skórę z Kliniką Pawlikowski
Warto porozmawiać o trądziku młodzieńczym ze specjalistą, który nie tylko posiada dużą wiedzę na temat leczenia schorzenia i pielęgnacji skóry, ale również odpowiednio zdiagnozuje podłoże występujących zmian, stworzy plan terapii i zapozna młodego pacjenta z szeregiem zaleceń pomocnych, a wręcz kluczowych w utrzymaniu zdrowej skóry na długie lata.
Wdrożenie odpowiedniego działania jest niezwykle istotne zwłaszcza w nasilonych postaciach trądziku. Wówczas stosowanie odpowiednich dermokosmetyków i usunięcie nadmiaru sebum to tylko część terapii. Kluczowym elementem jest zatem wielowymiarowe postępowanie medyczne z zastosowaniem preparatów miejscowych i doustnych.
Trądzik młodzieńczy może być powodem kompleksów i stanów obniżonego nastroju. To ogromne wyzwanie dla młodego człowieka, ponieważ ma duży wpływ na jego prezencję, która w czasie pokwitania jest ważna w kontekście budowania relacji rówieśniczych.
Dlatego tak ważne jest, aby nie tylko udzielić nastolatkowi wsparcia psychicznego, ale również objąć go opieką dermatologiczną i kosmetologiczną. Tu bardzo ważna będzie współpraca pomiędzy lekarzem i kosmetologiem, aby skutecznie leczyć trądzik młodzieńczy. Specjaliści odpowiednio dobiorą terapię łączoną, której celem będzie osiąganie jak najlepszych efektów możliwie w jak najkrótszym czasie z zachowaniem komfortu młodego pacjenta.