"
Kosmetologia estetyczna
Ginekologia estetyczna
Ginekologia estetyczna To stosunkowo młoda dziedzina medycyny łącząca w sobie zabiegi zdrowotne z...
Urologia estetyczna
POWIĘKSZANIE PENISA To zabieg chirurgiczny wykonywany w najmniej inwazyjny sposób w znieczuleniu miejscowym....
Urologia kliniczna
Dermatologia kliniczna
Skóra jest nie tylko największym organem naszego organizmu, ale również najcięższym: powierzchnia skóry...
Dermatologia dziecięca
Dermatologia pediatryczna jest fascynującą dziedziną medycyny. Małe dzieci nie potrafią opowiedzieć przebiegu swojej choroby....
Chirurgia plastyczna
Chirurgia plastyczna Zwykle kojarzy się z inwazyjnymi zabiegami w znieczuleniu ogólnym, długim okresem...
Dermatologia estetyczna
Procesy starzenia są obecnie niemożliwe do zatrzymania czy odwrócenia. Presja środowiska sprawia, że...
Laseroterapia
LASEROTERAPIA Laseroterapia, jak sama nazwa wskazuje, jest rodzajem zabiegów medycznych z wykorzystaniem urządzeń...

NIL – LIPOSUKCJA INFRADŹWIĘKOWA

Celem zabiegu jest wymodelowanie sylwetki, nadanie ciału właściwych proporcji poprzez odessanie tkanki tłuszczowej z miejsc gdzie trudno się jej pozbyć mimo diety i ćwiczeń.

KORZYŚCI Z ZABIEGU

 • wymodelowanie sylwetki w miejscach tzw. problematycznych (np. na które nie działały wcześniej żadne inne zabiegi, ćwiczenia)
 • nadanie ciału właściwych proporcji
 • trwałe efekty (odessana tkanka tłuszczowa nie podlega odnowieniu)
 • szybki powrót do codziennego trybu życia

OKOLICE MOŻLIWE DO OPRACOWANIA

 1. podbródek
 2. talię
 3. klatkę piersiową u mężczyzn z ginekomastią
 4. zaciągające blizny
 5. twarz i szyja
 6. górne okolice ramion
 7. tułów
 8. brzuch
 9. biodra
 10. pośladki
 11. uda i podudzia
 12. kolana
 13. łydki i okolice kostek

Liposukcja nie służy odchudzaniu, tylko wspomaga modelowanie sylwetki. Ma na celu usunięcie zlokalizowanej tkanki tłuszczowej, niereagującej na stosowanie diety i ćwiczeń fizycznych. Liposukcja może być stosowana jako jedyna metoda w celu kształtowania sylwetki lub w połączeniu z innymi chirurgicznymi metodami, takimi jak operacja zmarszczek twarzy, plastyka powłok brzusznych, czyli metodami usunięcia nadmiaru skóry i podniesienia obwisłych tkanek.

Najlepsze efekty uzyskuje się u pacjentów z prawidłowym BMI lub niewielką nadwagą, którzy mają nadmiar tkanki tłuszczowej w niektórych partiach ciała. Najlepsze wyniki po liposukcji można uzyskać u osób z elastyczną skórą. Obwisła, luźna skóra może wymagać dodatkowej operacji – plastyki powłok brzusznych. Nierówności powierzchni ciała, które nie są związane z tkanką tłuszczową nie mogą być poprawione przy pomocy liposukcji. Liposukcja w niewielkim stopniu poprawia wygląd cellulitu. U osób ze znaczną nadwagą zadowalający efekt osiąga się zwykle po kilku zabiegach.

Usunięcie komórek tłuszczowych daje efekt trwały i nawet w przypadku przyswojenia nadmiaru kalorii tkanka tłuszczowa nie odkłada się w miejscu gdzie była wykonana liposukcja. Nadając nowy kształt sylwetce uzyskujemy tkankę tłuszczową, którą można wykorzystać do modelowania: piersi, pośladków, łydek i ubytków pourazowych.

Liposukcja jest wykonywana przy pomocy metalowych kaniul, które wprowadza się przez małe  nacięcia skóry. Urządzenie infradźwiękowe pozwala na odessanie tkanki tłuszczowej z okolicy jej zalegania bez uszkodzenia innych struktur: naczyń krwionośnych, nerwów, powięzi i mięśni.

Jednorazowo odsysamy zwykle 1 – 1,5 litra tłuszczu (maksymalnie 3 litry). Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Technika nasiękowa liposukcji obejmuje infiltrację odsysanej tkanki tłuszczowej roztworem złożonym z leków przeciwbólowych i adrenaliny. Technika ta może zmniejszyć dyskomfort w czasie operacji i zmniejszyć zasinienie po operacji. Odpowiednie ubranie uciskowe i opatrunki mają na celu zmniejszenie obrzęku i przyspieszenie gojenia.

Czas trwania zabiegu zależy od obszaru ciała poddawanego liposukcji oraz ilości odsysanego tłuszczu – zazwyczaj wynosi 1 – 2 godziny. Czas rekonwalescencji – 5-7 dni.

W pierwszych dobach po operacji nie widać efektu przeprowadzonego zabiegu. Obrzęk tkanek sprawia, że okolica ciała poddana zabiegowi wydaje się, jakby miała zwiększony obwód. Zmniejszenie obwodu operowanej okolicy zauważalne jest dopiero po zakończeniu wstępnego gojenia po około 3-4 tygodniach.

Zabieg liposukcji nie jest zabiegiem odchudzającym. Ważne jest by nie dopuścić do zaniedbania diety i ćwiczeń i nie przytyć.

Blizny po zabiegu odsysania tłuszczu są bardzo małe (kilka milimetrów) i tak zlokalizowane, że stają się niewidoczne po kilku tygodniach.

Miejsca odsysane po zabiegu są czasem bolesne, tkliwe, obrzęknięte z niewielkim zasinieniem. Podanie środków przeciwbólowych sprawia, że dolegliwości subiektywne ustępują. Rutynowo stosuje się podanie antybiotyku.

PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGU

 1. choroby układu krążenia
 2. cukrzyca
 3. choroby serca
 4. zaburzenia krzepnięcia krwi
 5. skazy naczyniowe
 6. żylaki oraz zmiany zapalne na skórze