"

Leczenie nadpotliwości

Nadmierna potliwość bywa kłopotliwa i często prowadzi do niezręcznych sytuacji towarzyskich lub zawodowych.

Gruczoły ekrynowe odpowiedzialne za nadpotliwość są unerwione przez włókna sympatyczne i pobudzane przez neurotransmiter –  acetylocholinę. W związku z charakterystyczną dla nich budową komórkową oraz architekturą receptorów błonowych toksyna botulinowa jest najczęściej wykorzystywana w hamowaniu aktywności gruczołów ekrynowych.

Toksyna botulinowa jest efektywna w czasowym ograniczeniu lub likwidowaniu produkcji potu. Jednocześnie toksyna botulinowa to jedyny lek zaaprobowany przez Amerykańską Agencję do spraw Żywności i Leków do leczenia nadmiernej potliwości pod pachami.

Niestety leczenie doustne i miejscowe, mikrofale, laseroterapia, jonoforeza i zabiegi chirurgiczne okazały się dla większości pacjentów mało skuteczne lub zbyt inwazyjne.

Najbezpieczniejszą i najtańszą obecnie metodą czasowego lub całkowitego ograniczenia nadmiernej potliwości jest toksyna botulinowa.

Toksyna botulinowa może być stosowany:

  • Pod pachami
  • Na czole
  • Na skórze owłosionej głowy
  • Na dłoniach i podeszwach stóp

W czasie zabiegu istotnym elementem jest uwidocznienie powierzchni skóry dotkniętej nadpotliwością oraz podanie odpowiedniej ilości jednostek toksyny botulinowej w określonej okolicy.

Przed zabiegiem skóra jest znieczulana miejscowym anestetykiem w maści by zredukować bolesność do minimum. Toksyna botulinowa jest podawana śródkskórnie w niewielkich ilościach w każdym punkcie wkłucia, które sąsiadują ze sobą w odległości 0,5 – 2 cm.

Zabieg trwa kilkanaście minut a jego efekty są widoczne i odczuwalne po kilku dniach.

Efekt ograniczenia potliwości utrzymuje się indywidualnie długo i trwa od 6 do 12 miesięcy. Każdy kolejny zabieg powoli ogranicza potliwość stąd regularne ich wykonanie daje z czasem brak nawrotu nadpotliwości do stanu sprzed podania leku.

Zarejestruj się online

Oferujemy wygodny system ratalny

MediRaty to prosty i sprawdzony sposób na sfinansowanie Twojego zabiegu, leczenia lub dowolnej usługi oferowanej przez 7 000 gabinetów, klinik, szpitali w Polsce.

Opinie naszych pacjentów

100+

100+

Ponad 1000 zadowolonych klientów z naszych usług.

Sprawdź co oferujemy
Zdobądź się na pierwszy krok!