"

Różne typy łysienia:

Anagenowe – łysienie anagenowe (łac. anagen effluvium, AE) obejmuje stany związane z rozlaną utratą włosów znajdujących się w czynnej fazie wzrostu, czyli anagenu. Do tej grupy chorób zalicza się łysienie wywołane czynnikami uszkadzającymi (najczęściej cytostatykami, naświetlaniami, chemicznymi czynnikami toksycznymi), loose anagen hair syndrome i zespół krótkiego anagenu. Niektórzy autorzy do tego spektrum włączają też tzw. alopecia areata incognita. W przypadku łysienia indukowanego cytostatykami, nagła rozlana utrata włosów następuje zazwyczaj po 1-3 tygodniach od pierwszego podania leku. Łysienie obserwuje się u ok. 65% osób otrzymujących leczenie cytostatyczne i jest często mniej nasilone w przypadku monoterapii niż leczenia dwoma lub więcej lekami. Łysienie anagenowe o mniej burzliwym przebiegu obserwuje się w przypadku przyjmowania przez pacjentów leków które mniej drastycznie ingerują w cykl włosowy (m.in. retinoidy, fluoksetyna, karbamazepina). Łysienie anagenowe związane z nieprawidłowym “zakotwiczeniem” włosów anagenowych (tzw. loose anagen syndrome) daje obraz, które według pacjentów “nie rosną”. Zespół ten najczęściej dotyczy małych dziewczynek (w wieku 1-6 lat). Takie same skargi i zbliżony obraz kliniczny obserwuje się u osób z tzw. zespołem krótkiego anagenu. W przypadkach AE związanych z ekspozycją na chemioterapeutyki, leki, czynniki toksyczne, można spodziewać się odrostu włosów po ustaniu działania czynnika. Odrastające włosy mogą być inne niż te rosnące przed ich wypadnięciem, często różnią się tendencją do skręcania, mogą też mieć lekko inną barwę. Rozpoznanie łysienia anagenowego związanego z cytostatykami zazwyczaj nie nastręcza kłopotów, gdyż pacjenci podają w wywiadzie podają, że otrzymują leczenie cytostatyczne/ przeciwnowotworowe. Trichoskopia jest bardzo pomocna w przypadku różnicowania pozostałych wcześniej wymienionych jednostek chorobowych. W przypadku łysienia wywołanego związkami toksycznymi, należy przede wszystkim dążyć do eliminacji czynnika sprawczego. Istnieją próby zapobiegania łysieniu anagenowemu związanego z chemioterapeutykami przez aplikowanie systemów chłodzących skórę owłosioną głowy, co redukuje ekspozycję mieszków włosowych na cytostatyki.

Androgenowe – łysienie androgenowe dotyka obu płci: kobiet i mężczyzn, występuje u przynajmniej 50% mężczyzn po 50. roku życia oraz u 40% kobiet po 70 roku życia. Przyczyną tego typu łysienia jest podwyższony poziom hormonów androgenowych. Łysienie to jest typowe u kobiet w trakcie menopauzy, ale może również wynikać z innych chorób np. zespołu policystycznych jajników. U mężczyzn wskaźnik zwykle wzrasta wraz z wiekiem, ale np. u młodych aktywnych mężczyzn winne mogą być także sterydy anaboliczne. Bywa również, że w badaniu wychodzi normalny poziom hormonów, ale dochodzi do nadwrażliwości receptorów na androgeny. Trzecim powodem bywa nadmierna aktywność enzymu 5alfareduktazy. 5@reduktaza to enzym konwertujący testosteron do dihydrotestosteronu, ten ostatni jest nadaktywny wobec receptorów mieszkowych i prowadzi do całkowitej utraty mieszka włosowego w kilkuletniej perspektywie W przypadku łysienia androgenowego, wiele zależy od tego, na którym etapie choroby zgłosimy się do specjalisty. Jeśli mieszki włosowe są nadal aktywne (proces ich zanikania jest stopniowy i może potrwać kilka lat), to odpowiednią terapią da się przywrócić w nich tętniące życie, włosy w perspektywie 3 miesięcy zaczną odrastać, a te słabe staną się stopniowo coraz grubsze. W naszej Klinice wykonujemy najnowsze procedury skuteczne w leczeniu łysienia androgenowego: Regenera Activa i Lipotransfer.

Telogenowe – w chorobach autoimmunologicznych, np. Haschimoto – przyczyną są tu zaburzenia funkcjonowania tarczycy, po wyrównaniu włosy rosną zwykle normalnie, łysienie w tym przypadku oznacza, że włosy w fazie talegonowej wypadają bardziej niż normalnie. Leczenie polega najpierw na ustabilizowaniu Haschimoto, a następnie suplementacji igłowej, z pomocą której wstrzykujemy preparat odżywczy. Z ampułki pobierany jest preparat, który co centymetr, płytko śródskórnie, wstrzykujemy w skórę głowy, możemy znieczulić przewodowo, zabieg nie jest bolesny, bardziej nieprzyjemny. Telogenowe inne, np. po zabiegach, po zapaleniu płuc, po operacjach, po porodzie, w wyniku przemęczenia, stresu, zaburzonej chemii organizmu. W naszej Klinice wykonujemy najnowsze procedury skuteczne w leczeniu łysienia talogenowego, takie jak: Mezoterapia igłowa i Laser tulowy z osoczem bogatopłytkowym.

Plackowate – jak sama nazwa wskazuje tworzą się łyse placki na głowie; przyczyną może być stres, genetyka, atopowe zapalenie skóry lub bielactwo. Kiedy mamy do czynienia z pierwszymi centymetrowymi ogniskami, można cofnąć a nawet powstrzymać, na bardziej zaawansowanym etapie trudne do leczenia. W naszej Klinice wykonujemy najnowsze procedury skuteczne w leczeniu łysienia plackowatego: Laser tulowy z osoczem bogatopłytkowym.

Całkowite – brak włosów na skórze, genetyczne lub nabyte np. na skutek stresu lub intensywnego życia, ciężko odwracalny. W naszej Klinice wykonujemy najnowsze procedury skuteczne w leczeniu łysienia plackowatego: Laser tulowy z osoczem bogatopłytkowym.

Bliznowaciejące – to rodzaj łysienia prowadzący do trwałej i nieodwracalnej utraty włosów. Klasyfikacja opiera się na obrazie klinicznym i wyniku badania histopatologicznego. Klasyfikacja łysienia bliznowaciejącego jest dyskusyjna. Do przyczyn łysienia bliznowaciejącego zalicza się zaburzenia genetyczne (choroba Dariera, rogowacenie mieszkowe wyłysiające, wrodzone pęcherzowe oddzielanie się naskórka, rybia łuska, chondrodysplazja punktowa, nietrzymanie barwnika), czynniki fizyczne (promieniowanie jonizujące, urazy termiczne, uszkodzenia chemiczne, uszkodzenia mechaniczne), guzy (przerzuty różnych nowotworów złośliwych, rak podstawnokomórkowy i kolczystokomórkowy skóry, guzy przydatków, naczyniaki, chłoniaki nacieki limfocytarne), choroby zakaźne (czyrak i czyraczność, trąd, kiła trzeciorzędowa, Perifolliculitis abscendens, zakażenia dermatofitami, półpasiec) i inne czynniki (toczeń rumieniowaty, skrobiawica, pemfigoid bliznowaciejący, krostowica eozynofilowa, choroba przeszczep przeciw biorcy, liszaj twardzinowy i zanikowy, liszaj płaski, sarkoidoza, twardzina ograniczona i łupież azbestowy). Teorii dotyczących etiologii pierwotnego łysienia bliznowaciejącego jest wiele.

Rzekomoplackowate (pseudopelade) – występuje przede wszystkim u kobiet pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Najczęściej lokalizuje się w okolicy ciemieniowej i nie daje objawów podmiotowych. Ogniska szerzą się powoli, a skóra w ich obrębie staje się błyszcząca, ścieńczała, bez widocznych mieszków włosowych i cech stanu zapalnego. Można zaobserwować pojedyncze kępki włosów, układające się w tzw. objaw pędzla. W klasyfikacji europejskiej do łysienia bliznowaciejącego zalicza się również łysienie zanikowe, w którym czynnikiem uszkadzającym jest odczyn zapalny. W nomenklaturze amerykańskiej rozpoznanie pseudopelade ustala się po wykluczeniu wszystkich innych chorób. Nie wiadomo jednak, czy jest to odrębna jednostka chorobowa, czy też stadium końcowe innych dermatoz. Leczenie pseudopelade z reguły nie przynosi zadowalających wyników. Terapia farmakologiczna łysienia bliznowaciejącego polega na zahamowaniu postępu zmian i w miarę możliwości usunięciu przyczyny ich występowania. Zniszczenie mieszków włosowych jest procesem nieodwracalnym. W ramach terapii ogólnej podejmowano próby leczenia lekami przeciwmalarycznymi, izoniazydem, dapsonem i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Najlepsze efekty obserwuje się po steroidowej terapii doustnej. Ponadto skuteczne mogą być miejscowe glikokortykosteroidy o dużej sile działania. Można również ostrzykiwać miejsca zajęte chorobowo silnymi glikokortykosteroidami. W leczeniu łysienia bliznowaciejącego wykorzystuje się również zabiegi chirurgiczne, które polegają na usunięciu zbliznowaciałej tkanki i przeszczepianiu płata skóry owłosionej lub włosów.

Cennik - Trychologia

Regenera Activa - leczenie łysienia androgenowego
6000 zł
Lipotransfer na owłosioną skórę głowy
od 7000 zł
Fibryna bogatopłytkowa na skórę głowy
3500 zł
Mezoterapia osoczem bogatopłytkowe na skórę głowy Magellan
2500 zł
Mezoterapia skóry głowy Dr Cyj
od 700 zł

Zarejestruj się online

  Oferujemy wygodny system ratalny

  MediRaty to prosty i sprawdzony sposób na sfinansowanie Twojego zabiegu, leczenia lub dowolnej usługi oferowanej przez 7 000 gabinetów, klinik, szpitali w Polsce.

  Opinie naszych pacjentów

  100+

  100+

  Ponad 1000 zadowolonych klientów z naszych usług.

  Sprawdź co oferujemy
  Zdobądź się na pierwszy krok!