"

Badanie znamion

Dermatoskopia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się badaniem skórnych zmian pigmentowych. Jej korzenie sięgają XVII w., bo już wtedy podejmowano próby badań powierzchni skóry z pomocą mikroskopów. Rozwój optyki i informatyki spowodował rozwój wielu działów medycyny, w tym medycyny estetycznej. W czasach współczesnych dermatoskop cyfrowy wyparł tradycyjne rozwiązania — jego funkcje umożliwiają przeprowadzenie bezinwazyjnej, łatwej i szybkiej diagnostyki. 

 

Co to jest dermatoskopia?

 

Dermatoskopia odpowiada na potrzeby pacjentów, którzy na swojej skórze mają liczne znamiona i inne zmiany barwnikowe. Badanie dermatoskopem jest przeprowadzane głównie w ramach diagnozy czerniaka, czyli groźnej, nowotworowej choroby skóry. Szczegółowe obejrzenie znamion pozwala zweryfikować ich kształt, powierzchnię, asymetrię, kolor — po tych szczegółach można odróżnić zwykłe zmiany od złośliwych.

 

Rozwiązania dermatoskopii pozwalają także badać zmiany naczyniowe — ziarniniaka naczyniowego czy naczyniaka włośniczkowego. Zmiany skórne powinny być oglądane przez specjalistę minimum raz w roku, a w przypadku osób z licznymi znamionami — co 3-6 miesięcy. Badanie umożliwia wykrycie niepokojących zmian, co pozwala przedsięwziąć stosowne działania zapobiegające rozwojowi nowotworu.

 

Dermatoskop umożliwia poznanie cech zmian pigmentowych, których nie da się dostrzec gołym okiem. Dzięki niemu mamy możliwość określenia, czy w danym przypadku konieczne jest przeprowadzenie leczenia dermatochirurgicznego, polegającego na usunięciu zmiany. Szczegółowy obraz uzyskany podczas badania nie pozostawia ku temu wątpliwości.

 

Badanie dermatoskopem — jak przebiega?

 

Badanie dermatoskopowe polega na oglądaniu skóry pod kątem zmian na jej powierzchni. Działanie urządzenia polega na emitowaniu światła, które częściowo jest wchłaniane przez tkankę. W celu poprawy obrazu stosujemy płyny zwiększające przenikalność światła, co poprawia szczegółowość widocznego obrazu — dzięki temu możemy lepiej zapoznać się z daną zmianą. Najczęściej wykorzystujemy płyn dezynfekcyjny lub żel ultrasonograficzny.

 

W naszej klinice stosujemy systemy stacjonarne, w tym wideodermatoskop, które umożliwiają bieżące monitorowanie procesu badania na ekranie oraz utrwalenie obrazu w postaci cyfrowej. Możliwość mapowania ciała umożliwia porównywanie tej samej zmiany skórnej na przestrzeni miesięcy, a nawet lat. Zapis cyfrowy może być przekierowany niemal natychmiast do ośrodka specjalistycznego, w którym zostanie szczegółowo przeanalizowany.

 

Stosowany wideodermatoskop sprawdza się także w planowaniu innych procedur z zakresu medycyny estetycznej. Dzięki niemu jesteśmy w stanie szczegółowo określić poziom nawilżenia cery, strukturę skóry, ilość zmarszczek, ujść gruczołów łojowych i nie tylko. Uzyskany obraz stanowi wsparcie w planowaniu działań zmniejszających widoczność defektów skórnych, a także jako doskonały punkt odniesienia po przeprowadzonym leczeniu.

 

Warto wspomnieć, że wideodermatoskop sprawdza się także jako urządzenie do oceny śluzówki jamy ustnej. Jego wykorzystanie pozwala uwidocznić zmiany strukturalne w obrębie jamy ustnej — w tym związane z barwą, które mogą stanowić jeden z objawów choroby skóry (np. zespół Behceta, liszaj płaski). Diagnostyka uzupełniona o badanie wideodermatoskopem umożliwia opracowanie trafnej oceny, co przekłada się na efektywność leczenia.

 

Zdarza się, że naszą klinikę odwiedzają pacjenci z zaleceniem o usunięciu zmiany w trybie pilnym, a także na odwrót — ze spostrzeżeniami lekarza, które jasno mówią o tym, że problem złośliwych zmian skórnych nie występuje. Jeśli badanie było przeprowadzane naocznie, bez dodatkowego powiększenia, to trafność określonej diagnozy wynosi 50% — tyle samo, co przy rzucie monetą. Stuprocentową pewność dają wyłącznie badania wykorzystujące dermatoskop lub wideodermatoskop.

 

Badanie nie wymaga przygotowania ze strony pacjenta. Bardzo prawdopodobne, że każdy człowiek ma na ciele pieprzyki, co najlepiej definiuje sens istnienia dziedziny medycyny nazywanej dermatoskopią. 

Zarejestruj się online

  Oferujemy wygodny system ratalny

  MediRaty to prosty i sprawdzony sposób na sfinansowanie Twojego zabiegu, leczenia lub dowolnej usługi oferowanej przez 7 000 gabinetów, klinik, szpitali w Polsce.

  Opinie naszych pacjentów

  100+

  100+

  Ponad 1000 zadowolonych klientów z naszych usług.

  Sprawdź co oferujemy
  Zdobądź się na pierwszy krok!