"

Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa jest stosowana terapeutycznie od początku lat 70. XX wieku. W medycynie estetycznej botoks pojawił się w pierwszej dekadzie XXI wieku — od tego czasu zyskał szerokie grono zwolenników, co uczyniło go jedną z najpopularniejszych substancji umożliwiających poprawę własnego wyglądu. Toksynę botulinową stosujemy w ramach terapii anti-aging, celem ograniczania widoczności oznak starzenia oraz zapobiegania ich rozwojowi. 

 

Botoks jest przebadanym i sprawdzonym lekiem, stosowanym w klinikach medycyny estetycznej na całym świecie. Stosowanie botoksu w dawkach terapeutycznych jest bezpieczne, a rezultat terapii botulinowej jest w pełni przewidywalny. Warto zdecydować się na zabieg toksyną botulinową w certyfikowanej klinice, dbającej o komfort i bezpieczeństwo pacjentów. 

 

Zastosowanie toksyny botulinowej

 

Ostrzykiwanie mięśni botuliną powoduje osłabienie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego w miejscu iniekcji. Zabieg polega na wykonaniu kilku nakłuć z wykorzystaniem cienkiej igły i strzykawki, przez które wprowadzana jest substancja. Głębokość nakłucia wynika bezpośrednio z lokalizacji mięśnia — im głębiej jest on położony, tym głębsze nakłucie jest potrzebne. Ze względu na znikomą inwazyjność znieczulenie miejscowe nie jest konieczne. Czas trwania wizyty to około 15 minut. 

 

Efekt pojawia się po kilku dniach (widoczne wyrównanie zmarszczek, rozluźnienie mięśni) i jest czasowy — znika samoistnie po mniej więcej sześciu miesiącach — dlatego terapię botulinową określa się mianem całkowicie odwracalnej. 

 

Istnieje szereg zaleceń pozabiegowych, do których należy się bezwzględnie stosować — w przeciwnym razie botulina może się przemieścić, co spowoduje niepożądane skutki uboczne. Wśród nich wyróżniamy unikanie:

 • Intensywnej aktywności fizycznej, najlepiej do czasu ostatecznego ustabilizowania efektu,
 • Masowania twarzy w miejscu zastrzyku,
 • Pochylania głowy, leżenia na płasko — przez około 3-4 godziny od zabiegu.

 

Kluczem do udanej terapii botoksem jest dobór właściwej ilości substancji oraz precyzyjne określenie lokalizacji mięśnia. Niewłaściwe przeprowadzenie zabiegu mogłoby się wiązać z “efektem maski”, doskonale znanym ze zdjęć nieudanych metamorfoz celebrytów, także klasy światowej. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym niepowodzeniu terapii jest brak dbałości o sterylność i higienę. Wieloletnie doświadczenie umożliwiło nam wyeliminowanie wszelkich czynników ryzyka, dzięki czemu zabieg przeprowadzany w naszej klinice jest całkowicie bezpieczny. 

 

Ilość substancji jest dobierana na podstawie oczekiwań pacjenta co do pożądanego efektu. Niewielka dawka jest rekomendowana osobom chcących dokonać subtelnej korekcji, natomiast większe stosujemy przy głębokich zmarszczkach. Zabieg warto powtarzać co około pół roku, by podtrzymać uzyskany efekt i zapobiegać pogłębianiu zmarszczek.

 

Terapia botulinowa

 

Poza medycyną estetyczną botoks jest stosowany między innymi w neurologii i okulistyce. Jego wykorzystanie pozwala osłabić pracę niektórych mięśni wokół oka, co może być kluczowe m.in. w leczeniu zeza. W naszej klinice stosujemy go także w leczeniu nadmiernej potliwości dłoni, pach czy stóp.

 

Gruczoły potowe są obecne niemal na całej powierzchni skóry. Pocenie się pozwala chłodzić organizm, co chroni go przed przegrzaniem. W niektórych przypadkach można zaobserwować nadprodukcję potu, co często stawia pacjentów w niekomfortowych sytuacjach. Dzięki toksynie botulinowej możliwe jest miejscowe zablokowanie gruczołów potowych. Efekt utrzymuje się przez około 6 miesięcy, dlatego zabieg warto przeprowadzać cyklicznie.

 

Usuwanie zmarszczek toksyną botulinową

 

Dzięki toksynie botulinowej można skorygować:

 • Lwie zmarszczki na czole (pomiędzy brwiami),
 • Zmarszczki poziome,
 • Zmarszczki na dekolcie, brodzie,
 • Kurze łapki (zmarszczki mimiczne w okolicach oczu),
 • Opadające kąciki ust,
 • Uśmiech dziąsłowy,
 • Zmarszczki na szyi.

 

Ze względu na to, że botoks osłabia działanie mięśni odpowiadających za powstawanie zmarszczek mimicznych, można go wykorzystywać zapobiegawczo. Z powodzeniem mogą go stosować osoby młodsze.

 

Zarejestruj się online

  Oferujemy wygodny system ratalny

  MediRaty to prosty i sprawdzony sposób na sfinansowanie Twojego zabiegu, leczenia lub dowolnej usługi oferowanej przez 7 000 gabinetów, klinik, szpitali w Polsce.

  Opinie naszych pacjentów

  100+

  100+

  Ponad 1000 zadowolonych klientów z naszych usług.

  Sprawdź co oferujemy
  Zdobądź się na pierwszy krok!