Zabieg wykonuje
Implantacja esperalu
Esperal stosowany jest w leczeniu alkoholizmu. To substancja, substancja, która blokuje enzym, który bierze udział w rozkładzie alkoholu w wątrobie. Substancją czynną leku jest Disulfiram. Celem implantacji Esperalu jest zmniejszenie ochoty na alkohol osób od niego uzależnionych.
Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?
Zabieg implantacji Esperalu rozpoczyna się od konsultacji lekarskiej. Lekarz przeprowadza rozmowę z pacjentem, podczas której omawia historię przebytych chorób, wyklucza ewentualne przeciwwskazania i sprawdza jego aktualny, ogólny stanu zdrowia. Następnie ustala, czy w ciągu ostatnich 12 godzinach pacjent nie spożywał alkoholu i czy jest pewien swojej decyzji.
Dopiero po takim spotkaniu wykonywany jest zabieg. Esperal najczęściej wszywa się w pośladek. Miejsce to pozwala na zachowanie dyskrecji i jest bezpieczne. Istnieją także możliwości umiejscowienia wszywki alkoholowej w innym miejscu. Przed rozpoczęciem implantacji podajemy znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny. Kolejny etap to wykonanie nacięcia oraz precyzyjne wypreparowanie kanału. Umieszczane są w nim jałowe opakowanie tabletek Disulfiram, czyli leku zwanego Esperalem. Ilości wprowadzonych tabletek jest zależna od masy ciała pacjenta. Na koniec nacięcie jest zszywane. Szwy zdejmujemy na kolejnej wizycie po około 7-10 dniach.
Objawy po zabiegu implantacji Esperalu
Wszywka alkoholowa nie jest stosowana w celu leczenia alkoholizmu, ale może mieć duże znaczenie dla terapii antyalkoholowej. Ma zniechęcić pacjenta do sięgania po alkohol. Na czym polega reakcja? Implantacja Esperalu wpływa na metabolizm alkoholu, blokując rozkład aldehydu octowego. Jeśli jednak pacjent zacznie ponownie go spożywać, następuje kumulacja aldehydu octowego. Pierwsze objawy działania wszywki pojawiają się już 10 minut od wypicia alkoholu, należą do nich:
- nudności i wymioty,
- duszności,
- bóle i zawroty głowy,
- zwiększone pocenie się,
- pokrzywka na ciele,
- zaczerwienienie twarzy i uderzenia gorąca,
- nierówne ciśnienie,
- przyspieszone bicie serca, zwane tachykardią
- stany lękowe, np. poczucie strachu przed śmiercią.
Powyższe objawy mogą utrzymywać się od kilku do kilkunastu godzin, a ich stopień intensywności jest związany z ilością wypitego alkoholu. Należy też zauważyć, że lekkie objawy mogą pojawić się nawet po spożyciu produktów zawierających w sobie alkohol.
Jak długo działa wszywka alkoholowa?
Wszycie Esperalu to kuracja czasowa – działa do 12 miesięcy. Długość działania wszywki alkoholowej jest związana z zastosowaną dawką leku. Jego ilość ustala lekarz po wizycie konsultacyjnej.
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest realizowana terapia antyalkoholowa. Lęk przed negatywnymi i bardzo nieprzyjemnymi skutkami wypicia alkoholu może być pomocny w walce z alkoholizmem. Taka metoda leczenie nie jest polecana dla wszystkich uzależnionych. Lekarz prowadzący terapię antyalkoholową pacjenta zaleca ją jedynie wybranym osobom, mocno zmotywowanym do utrzymania abstynencji.
Nie każdy pacjent walczący z alkoholizmem może pozwolić sobie na implantację Esperalu. Głównymi przeciwwskazaniami są:
- uczulenie na substancję czynną leku lub występującą w nim substancję pomocniczą,
- choroba niedokrwienna serca,
- nadciśnienie tętnicze,
- niewydolność serca lub krążenia,
- zaburzenia psychiczne i wcześniejsze próby samobójcze.
Lekarz zachowuje także ostrożność w przypadku pacjentów, u których stwierdzono choroby serca, układu oddechowego, cukrzycę, niewydolność nerek, wątroby oraz padaczkę.
Co o nas mówią nasi pacjenci
Opinie naszych pacjentów
sprawiamy radość naszym pacjentom
Polecam klinikę. Profesjonalne podejście do człowieka, bynajmniej nie przez pryzmat pieniędzy. Szczegółowa rozmowa z pacjentem, analiza problemu + omówienie zalet i wad ewentualnego zabiegu, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwwskazań czy też ryzyka braku spodziewanego efektu (korekta powieki).
Pełny szacunek do personelu.
Klinika bardzo bardzo nowoczesna, podejście takie bardzo ludzkie i niezwykłe. Bardzo mi pomogli. Dziękuję
Cieszę się, że trafiłam pod opiekę dr Pawlikowskiego. Dziękuję za pomoc, profesjonalizm i miłą atmosferę na każdej wizycie!